Mēs izmantojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas, nodrošinātu sociālo saziņas līdzekļu funkcijas un analizētu mūsu datplūsmu. Informāciju par to, kā jūs izmantojat mūsu vietni, mēs arī kopīgojam ar saviem sociālās saziņas līdzekļu, reklamēšanas un analīzes partneriem, kuri to var apvienot ar citu informāciju, ko viņiem sniedzat vai ko viņi apkopo, kad lietojat viņu pakalpojumus. Turpinot lietot mūsu tīmekļa vietni, jūs apstiprināt mūsu sīkdatnes. Sīkdatņu politika..
Grozs:
Tavā grozā ir 0 Preces

MEMORY EFFECT JEB ATMIŅAS EFEKTS


Vispirms vajadzētu kliedēt plaši izplatīto mītu par t.s. baterijas atmiņas efektu. Atmiņas efekts nav attiecināms uz litija bāzes baterijām, bet tikai uz vecā tipa niķeļa bāzes akumulatoriem. Nav nekādas nepieciešamības pilnībā uzlādēt/izlādēt akumulatoru, jo tas, kā pārliecināsimies zemāk, baterijai ir pat kaitīgi. Moderno litija bateriju uzlādi var veikt, neņemot vērā izlādes līmeni, tas nekādā veidā neietekmē iekārtas darbību.

 

VAI JĀIZŅEM BATERIJA, JA DATORS PIESLĒGTS BAROŠANAS LIGZDAI?

 

Atbilde ir: JĀ un NĒ, tas atkarīgs no situācijas. 

Ja baterija ir pilnībā uzlādēta, dators joprojām var palikt pievienots barošanai. Brīdī, kad baterijas uzlādes līmenis sasniedz 100%, tā pārstāj uzlādēties, bet pats dators turpina baroties no tīkla. Lielāko kaitējumu baterijai nodara paša datora darba laikā izdalītais siltums un pārkaršana.

Tātad:

- ja datora noslodze ir neliela vai minimāla un tas īpaši nekarst (procesora un cietā diska temperatūra 40º-50ºC), bateriju varam neizņemt;

- ja datora noslodze ir intensīva un tas stipri karst (3D spēles, augstas izšķirtspējas video, nav veikta datora profilakse/tīrīšana *, procesora temperatūra pārsniedz 60ºC), bateriju vēlams izņemt.

Lielāko ļaunumu uzlādētai baterijai nodara karstums un nemaz ne pievienošana barošanai, kā lielai daļai lietotāju šķiet. Maksimālais uzlādes līmenis samazinās gada laikā par apt. 60%, ja datora centrālā un grafiskā procesora temperatūra regulāri pārsniedz 65ºC.

 

 BATERIJAS IZLĀDES

 

Nebūtu ieteicams litija bateriju izlādēt pilnībā (līdz dators izslēdzas, 0%), jo tas var kaitēt ierīcei. Ieteicams darbības laikā bateriju izlādēt līdz 20-30% un tad veikt uzlādi, jācenšas izvairīties no baterijas pilnīgas izlādes un tai sekojošas pilnas uzlādes, t.i., no pilna cikla.

Portatīvo datoru baterijās ir iebūvēts kapacitātes mērītājs, kas ļauj mums noteikt baterijas uzlādes līmeni un atlikušo darbības laiku, taču, pieaugot izlādes/uzlādes ciklu skaitam, šī sensora rādījumi kļūst arvien neprecīzāki. Dažu portatīvo datoru BIOSos pieejami rīki, kas ļauj pārkalibrēt kapacitātes mērītājus, taču šī pārkalibrēšana ir nekas vairāk kā pilna nepārtraukta baterijas izlāde, kurai seko pilna nepārtraukta uzlāde. Ieteicams to veikt pēc katriem 30 uzlādes cikliem.

Nenokalibrēts mērītājs parasti uzrāda nepareizus esošā baterijas līmeņa un atlikušā darbības laika datus, piemēram, uzrādīto 10% vietā patiesais baterijas uzlādes līmenis ir jau tuvs 0%, tādēļ visai drīz dators negaidīti izslēdzas, kaut gan atlikušais, iepriekš uzrādītais, laiks ir šķitis pietiekams kādas darbības veikšanai.

Izlādes/uzlādes cikls nozīmē pilnīgu uzlādes enerģijas izmantošanu, bet tas var notikt vairākos piegājienos. Piemēram, portatīvais dators tiek lietots dažas minūtes dienā, bateriju vairākās dienās izlādējot līdz 50% līmenim, pēc tam to atkal uzlādējot līdz 100%. Ja nākamajā dienā veiksiet izlādi līdz, piemēram, 80% un atkal uzlādēsiet līdz 100%, tas būs tas pats cikls, nevis jauns, tātad viens cikls var aizņemt ilgu laiku.

 

KĀ VEIKT KALIBRĒŠANU (PILNU IZLĀDI)?

 

Pareizākā metode būtu veikt pilnu izlādi (no 100% līdz minimums 3%), kas ietver sekojošas darbības:

1.    Pilnībā uzlādējam bateriju līdz 100%;

2.    Ļaujam akumulatoram „atpūsties” aptuveni 2 stundas vai vairāk, lai iekārta atdziest pēc uzlādes procesa. Šajā laikā datoru varam lietot, kā parasti;

3.   Atvienojam datoru no elektrības un iestatām operētājsistēmā barošanas parametrus "hybernate automatically at 5%", kā tas parādīts attēlos. Ja nav iespējams izvēlēties 5%, izvēlamies mazāko iespējamo vērtību, bet ne mazāku kā 5%;

4.    Veicam nepārtrauktu izlādi, līdz dators izslēdzas. Izlādes laikā datoru varam lietot, kā parasti;

5.    Pēc izslēgšanās atstājam datoru vismaz uz 5 stundām „hybernate” stadijā;

6.    Pievienojam datoru barošanai un veicam nepārtrauktu uzlādi līdz 100%, datoru šajā laikā varam lietot, kā parasti.

 

Pēc kalibrēšanas parasti kapacitātes mērītāja uzrādītais atlikušais laiks baterijas režīmā būs ilgāks. Tam tā ir jābūt, jo tad mērītājs rāda reālos datus. Litija jonu baterijām parasti ir ierobežots skaits ciklu (200-300) un ar laiku kapacitāte samazināsies.

 

ILGĀKA BATERIJAS DARBASPĒJU SAGLABĀŠANA

 

Lai ilgāk saglabātu baterijas darbaspējas, tās uzlādes līmenim ir jābūt 40% robežās un tā jāglabā maksimāli sausā un vēsā vietā. Šim mērķim var izmantot arī ledusskapi (0ºC  - 10ºC), bet jārūpējas, lai baterijai nepiekļūst mitrums. Katrā ziņā efektīvākais veids, kā ievērojami saīsināt baterijas mūžu, ir atstāt savu portatīvo datoru automašīnā karstā vasaras dienā.

 

JAUNAS BATERIJAS IEGĀDE

 

Ja plānojat iegādāties jaunu vai papildus bateriju, pārliecinieties, vai tiešām vecās baterijas nomaiņa vai vēl vienas iegāde ir nepieciešama. Tas tāpēc, ka ilgstoša baterijas neizmantošana veicina tās degradāciju. Ja, piemēram, papildus baterija tiek izmantota reti un pārsvarā guļ datorsomā, ieteicams to uzglabāt, ņemot vērā augstāk minētos ieteikumus. Pievērsiet uzmanību tam, kad baterija ražota, ja vien ražotājs to ir uzrādījis uz ierīces. Nav konkrētu uzglabāšanas termiņu, bet laika gaitā bateriju kapacitāte samazinās tajā notiekošo ķīmisko procesu rezultātā.

 

PROGRAMMATŪRA BATERIJAS SAUDZĒŠANAI

 

Ir daudz dažādu gan maksas, gan bezmaksas programmu baterijas līmeņa, komponenšu temperatūru un ciklu skaita monitoringam, bet paši iesakām BatteryCare – nelielu un ļoti saprotamu bezmaksas aplikāciju, kas uzrāda plašāku informāciju par jūsu datora baterijas stāvokli un piedāvā papildus enerģijas plānus jau operētājsistēmās pieejamajiem, kas ļauj efektīvāk izmantot baterijas resursus.

 

*   -   Notekti jāatceras, ka portatīvajiem datoriem regulāri (reizi gadā/divos) jāveic profilakse - procesora ventilatora kamerā uzkrājas putekļi, kuru dēļ gaisa apmaiņa tajā ir apgrūtināta un pat pie nelielas noslodzes galvenā vai videoprocesora temperatūra var sasniegt 70º-80ºC, nepieciešams kameru tīrīt; tāpat laika gaitā izsīkst starp procesoru un siltumnoņēmēju (heatsink) esošās termopastas vai silikona „spilvena” siltumvadīšanas spēja, nepieciešama pastas vai „spilvena” nomaiņa u.c.

 

Avots

Batterycare.net